Mikuláš PDF Tlačiť E-mail

Každoročne, najčastejšie v noci z 5. na 6. decembra, sa v čistých čižmičkách detí objavia sladkosti, ovocie a drobné darčeky, ktoré tam potajme vloží sv. Mikuláš. Tento milý pán nepochádza zo Severného pólu, ale zo starogréckeho mesta Patara, ktoré ležalo na území dnešného Turecka. Rok čo rok musí prejsť naozaj ďalekú cestu, aby vyčaril úsmev na tvárach všetkých detí. Práve 6. december, kedy oslavujeme sviatok sv. Mikuláša je dňom, na ktorý netrpezlivo čakajú všetky deti. Ani tento rok neobišiel našu školu a navštívil ju spolu so svojimi pomocníkmi anjelom a čertami.

Všetci žiaci na našej škole sa veľmi potešili. Mikulášovi zarecitovali a zaspievali rôzne básne a piesne. Jednou z nich bola: Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku, zlož tu svoju plnú nošku, daj nám z tvojich darov trošku, či koníčka medového, či koláčka makového, veď ti strýčku Mikuláš, mnoho dobrých vecí máš.
Mikuláš priniesol veľa dobrôt a svojou návštevou potešil všetky deti. Ďakujeme Mikuláš, za tie krásne chvíle,
za darčeky od teba, za úsmevy milé.  Stretneme sa o rok zas, príď Mikuláš medzi nás.
K. Nemcová