21. november – Svetový deň pozdravov PDF Tlačiť E-mail

21. novembra 2012oslávime aj v našej škole deň pozdravov, a to najmä tým, že všetkých, ktorých v tento deň stretneme, milo a s úsmevom pozdravíme.
Autormi tejto myšlienky boli bratia MacCormakoví, ktorí počas arabsko izraelskej vojny hľadali spôsob ako zastaviť všetky vojny sveta. Vyslovili myšlienku, že v tento deň by mal každý z nás pozdraviť aspoň desať ľudí - pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať.
Od r. 1973 sa tento deň pripomína v približne 180 krajinách sveta. Ku podpore Svetového dňa pozdravov sa doteraz pripojilo aj 31 nositeľov Nobelovej ceny, ktorí vyzdvihli fakt, že World Hello day je jednôt z hodnôt na podporu mieru a nástrojom na zachovanie mieru.

Pre zaujímavosť uvádame pozdrav dobrý deň v niektorých jazykoch : J
Guten Tag – nemecky
Good morning– anglicky
Bonjour – francúuzsky
Buenos días – španielsky
Buon giorno – taliansky
добрый день (Dóbryj deň) – rusky
Šalom – hebrejsky
Salve - latinsky
Dzień dobry – poľsky
Dobr´ dan – chorvátsky
好日子(Ni hao) – čínsky
Na našej skole si tento deň pripomenieme rozhlasovým vysielaním, žiaci 8. B vytvoria plagát s tvárami a pozdravmi v rôznych jazykoch a žiaci 5. a 6. ročníka sa stanú autormi pohľadníc v cudzích jazykoch.